Svet-Stranek.cz
Osobní stránka na adrese: namodel.freepage.cz
N   A   M   O   D   E   L

Vrtulníky, aneb mé začátky s nimi:Osobní stránka na adrese: namodel.freepage.cz

Vrtulníky, aneb mé začátky s nimi

 

Ani vrtulníky neušli mému zájmu.

Zahlédl jsem jednou vrtulníkáře,jak si svůj létající stroj pouštěl na parkovišti a lehce s ním dokázal přelétávat z místa na místo jako včela. Hodně se mně to líbilo, ale neměl jsem vůbec ponětí co to obnáší. Informací na internetu je naštěstí hodně, včetně návodů, rad a příruček pro začátečníky(viz.odkazy)

A modelů je snad ještě víc, od těch nejmenších a nejjednodušších až po ty precizně propracované.

Koupil jsem si tedy jednoduchý dvoukanál (nahoru-dolů,doleva-doprava), abych si to vyzkoušel úplně od začátku.

 

                                   Můj první vrtulník (samozřejmě koupený)

Je to spíše hračka, ale pro mě jako začátečníka, ideální vstup do světa vrtulníků. Jednoduchý, příznivá cena a slušná odolnost a ta je na místě, protože žádný učený z nebe nespadl. I když je dvoukanál jednoduchý karambolů bylo docela dosti, hlavně při přistání. Nakonec se mně podařilo

slušně si s ním zalétat až do doby kdy jeden z pádů se stal devastujícím a odnesl to i přijímač.

Přišel tedy čas přejít o stupínek výš. Další mou obětí se stal vrtulník WALKERA 4RC,čtyřkanál,40Mhz.

 

                   

 

Pro jistotu jsem ho opatřil tréninkovým křížem, podle rad vrtulníkářů, který sice není kupovaný, je udělaný z tenkých laminátových tyček a plastových kinder vajíček, ale účel plní. První vyzkoušení a zároveň má hrubá chyba a neopatrnost dopadlo katastrofálně. Podcenil jsem citlivost páčky plynu a vrtulník vyletěl závratnou rychlostí do vzduchu a po nárazu vrtulí o zeď, stejně rychle na zem.

Za tři sekundy bylo po všem. Odnesla to naštěstí jen hřídel hlavního rotoru, která byla nepatrně pokřivená, což bohatě stačí na to, aby vrtulník nebyl schopen letu. Nechtěl jsem se jen tak vzdát, a tak začalo shánění náhradní hřídele. Když po třech měsících byla hřídel doma, vyměnil jsem ji a pro jistotu ještě pečlivě zkontroloval vyvážení listů a dalších věcí podle návodu.

Zkouška číslo dvě:

Teď už opatrněji jsem se snažil udržet vrtulník aspoň chvíli na jednom místě ve vzduchu, cca 1m, ale občas to vypadalo jako spěchající žába do rybníka. Druhý pokus trval asi dvě hodiny a výsledek nebyl valný.

Zkouška číslo tři:

Po nervovém odpočinku, byla tato zkouška mým prvním úspěchem. Dokázal jsem opakovaně ho udržet ve vzduchu na místě 3-5sekund a konečně se mně dostavilo trocha sebevědomí.

K vzhledem tomu, že zkoušky probíhaly v bytě, kde moc prostoru není, chystám se momentálně to svoje zlatíčko vyvenčit někde na louce, kde snad riziko devastace mírně snížím.

 

Tento článek a komentář ohledně mých začátků s vrtulníky píši hlavně proto, aby i ostatní , kteří s tím začínají a nejde jim to tak, jak by si představovali, se mohli uklidnit, že nejsou sami.

návštěvníků stránky
celkem29 938
tento týden48
dnes6