Svet-Stranek.cz
Osobní stránka na adrese: namodel.freepage.cz
N   A   M   O   D   E   L

Stavba člunu W-26:Osobní stránka na adrese: namodel.freepage.cz

Stavba člunu W-26

Stavba policejního člunu W-26

Poslední úspěšná 


varianta 1       Poslední úspěšná varianta 
7              Poslední úspěšná varianta 2

Vše to začalo tím, že děti dostali 2 autíčka na dálkové ovládání.Byla jen otázka času kdy jedno z nich bude na odpis.

Stalo se a mně bylo líto ho vyhodit, tak jsem přemýšlel co s ním. Lodička vyšla jako nejvhodnější varianta.

Odstartovalo se moje hledání na internetu, hledal jsem a sbíral různé informace a plánky, abych vůbec věděl jak na to.

Výběr vyhrál policejní člun W-26,jehož plánek byl na MONAKU. Nebyl ani moc jednoduchý, ani moc složitý a vypadal pěkně.

Materiálu jsem nenakupoval hodně, protože výsledek nebyl jistý a proto pro začátek postačila jedna deska smrkové překližky a zbytek prostě co dům dal.

Samotná stavba probíhala bez větších problémů, klasický postup, obkreslení plánku na překližku a vyřezání dílů lupenkovou pilkou. Koupená deska mně stačila akorát na trup lodě, takže na kabinu jsem použil překližku z bedýnky na ovoce, která svůj účel splinila. K ohýbání materiálu určeného na trup přispělo osvědčené nahřátí nad parou. Drobné nerovnosti spravilo zakitování tmelem na dřevo a vybroušení.

Vnitřek jsem upravil tak aby ho bylo možno osadit vnitřnostmi z autíčka, ale po menší úpravě tam lze vložit klasické rc ovládání. Hřídel se mi prozatím nechtělo kupovat, tak to vyřešila měděná trubička, do které přesně pasoval svařovací drát 4mm.(později jsem ji nahradil kupovanou+kardan,je to rozdíl) a lodní šroub 35mm ležel doma z dob minulých.

Před povrchovou úpravou, která je mou slabší stránkou, bylo potřeba vytvořit drobnosti, takže ve stručnosti-paluba ze špejlí-zábradlí ze svařovacího drátu, lepené dvojsložkovým lepidlem-okénka z podložek-světlomet z konektoru na televizi-majáček ze spodku modré PET lahve-blikání a ozvučení směsice z dětských hraček.

Na celkový nátěr v několika vrstvách byla použita bílá barva, která zbyla z natírání dveří(něco jak balakryl) a na menší věci modelářské barvy podobné typu unicol.Povrchová úprava byla pro mně uspokojující, tak přišlo na řadu osazení.

Autíčko made in china nemělo nic extra, 27Mhz,dosah 15m, těžší baterii NiMh 1000mAh 4,5V, a neproporcionální servo.Všechny tyto součásti jsem úspěšně namontoval a zbylo jen před první plavbou ji bezpečně vyzkoušet a vyvážit, k čemuž dobře posloužila vana.

Zážitek byl na světě, loďka plula bez vážných problémů a ve vaně to vypadalo, že docela rychle.Jak se později ukázalo na první plavbě na rybníku, rychlost nebyla až tak úžasná a baterie vydržela jen na 5minut jízdy.I přesto jsem já i děti měli docela radost, že to funguje.

Nadšení mně vydrželo dvě sezóny a pak mně hlodalo jak ji ještě vylepšit.Jedno bylo jisté, ovládání z autíčka nestačí.

Když opomenu to, že vysílač s příjímačem jsem si vypůjčil z vrtulníku REELLY (čtyřkanál 40Mhz), který byl pořízen na vyzkoušení si něčeho nového, tak bylo ještě potřeba nahradit motor a servo.

Nakonec osazení W-26 se dopracovalo do této podoby:

Motor SPEED 500 Eco 12V

Servo HITEC HS-322HD

Baterie NiMh  8,4V   650mAh   (z vrtulníku)

Další krok po rekonstrukci byl, jako vždy, provést vanovou zkoušku,kontrola funkcí a netěsností.Výsledek -uspokojivý.

Nastalo čekání na příhodné počasí.Když ta dlouho očekáváná chvíle přišla a spustil jsem ji na vodu, mé nadšení nebralo konce.Loďka si to brázdila vlnami ladně bez jakýchkoliv problémů

a baterie nám poskytla tento prožitek na celých 10-15min nepřetržité jízdy.

Dnes už má za sebou pár skvělých projížděk a momentálně prochází po menší nehodě další rekonstrukcí. Ovládání z vrtulníku sice funguje, ale není pro ni to pravé ořechové tak se střádá na nové, aby byla kompletní. 

 

ZÁVĚR

W26 byl můj první model po 22 letech přestávky a spoustu věcí jsem se musel naučit a vyzkoušet, protože dnes je modelařina o hodně dál.Ještě že existuje internet je to velká pomoc.

 

  

návštěvníků stránky
celkem29 938
tento týden48
dnes6